HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Susan Haase(Teacher - Grade 1)Lafayette School  
Jack Haase(Teacher - Grade 3)Pine Hill School  
Laurie Hackney(Business Manager)Pacific Union School District  
Sally Hadden(Superintendent/Principal)Loleta Union School District  
Dr. Patti M. Hafner(Superintendent)Fortuna Elementary School District  
Jacquee Hagans(Senior Account Clerk)Eureka City Schools, A Unified District  
Julie Hagemann(Teacher - Grade 1)Pine Hill School  
Jim Haggerty(Mobility & Orientation Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Jaime Hague(Teacher - Grade 5)Cutten School  
Ilza Hakenen(English)McKinleyville High School  
Cheryl Hale(LVN/Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jenny Hales(Teacher - Independent Study)Coastal Grove Charter School  
Violet Hales(RST)Laurel Tree Charter School  
Mike Haley(Mathematics/Del Norte)Redwoods Community College District  
Greg Hall(Trustee)Freshwater School District  
Rand Hall(P.E./Woodshop)McKinleyville Middle School  
Virginia Hall(Principal)Pacific View Charter School  
Stefan Hall(Teacher - Grade 2)Arcata Elementary School  
David Haller(Teacher - Math & Science)Freshwater Charter School  
Tasha Haller(World History/Geog/Publications)South Fork High School  
Pam Halstead(Science)Fortuna High School  
Edith Hamblin(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
John Hamm(Teacher)Home and Hospital  
Linda Hamm(Computer Lab)Cutten School  
Stephanie Hampton(Student Accounts)Arcata High School  
Pierre Hancock(Teacher)Catherine L. Zane Middle School  
Arthur Hand(Teacher - Grade 4)Alice Birney School  
Richard Hanger(Asst. Supt., Business Services)Humboldt Co. Office of Education  
Mary Hann(Teacher - RSP)Morris School  
James Hannon(Fine Arts)McKinleyville High School  
James Hannon(Ceramics/Art)Tsurai High School  
Jerry Hansen(Trustee)Ferndale Unified School District  
Sherry Hanson(Teacher - Music)Fortuna Middle School  
Sherry Hanson(Music Teacher)Toddy Thomas School  
Shirlee Hanson Ures(Accounts Payable)Mattole Unified School District  
Shirlee Hanson Ures(Payables)Mattole Valley Charter Schools  
Sarah Hapgood(Teacher - Grades TK, K, 1 & 2)Trillium Charter School  
Andrew Haraldson(Teacher - Grade 4)South Bay School  
Brad Harder(Teacher - Grade 4)South Fortuna Elementary Sch.  
Casey Harmon(Counselor)Arcata High School  
Shane Harmon(Teacher - Grades 2,3 & 4)Big Lagoon Union School District  
Jasmine Harmony(Teacher - Handwork & Ind Study)Coastal Grove Charter School  
Natassia Harrison(Secretary)Catherine L. Zane Middle School  
Peter Harrison(Teacher - Grade 6)Jacoby Creek Charter School District  
Michael Hart(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Chris Hartley(Superintendent )Northern Humboldt Union High School District  
Anne Hartline(Language Arts - Grade 7)McKinleyville Middle School  
Nadine Hartman(Food Service Assistant)Fortuna High School  
Gretchen Hartmann(Resource Specialist Teacher)Rio Dell School District  
Stephen Hartsell(Counsel)Humboldt Co. Office of Education  
Becci Hash(Teacher - Kindergarten)Pacific Union School District  
Joe Hash(Associate Dean)Redwoods Community College District  
Delores Haskamp(Counselor)Eureka Senior High School  
Jeanette Hassler(Teacher - Physical Education)Jacoby Creek Charter School District  
Jeannie Hassler(Athletic Director)Jacoby Creek Charter School District  
Cindy Hatch(Data Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Cindy Hatch(Data Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Rachael Hatchett(Teacher - First Grade)Jacoby Creek Charter School District  
James Hatchimonji(Teacher - Music)Pacific Union School District  
Jackie Hauger(Teacher - Kindergarten)Morris School  
Mary Havens(Teacher) Campus House IS  
Estelle Hawley(STRS/PERS/FICA/Unemployment)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer Hayes(Math)Fortuna High School  
Lori Head(Teacher - Grades 2)Redwood Preparatory Charter School  
Gayle Healy(Eagle Point )McKinleyville High School  
Gayle Healy(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Ann Heaney(School Psychologist)Fortuna High School  
Brooks Heaslet(After School Program Director)Garfield School District  
Shannon Heavelin(After School Coordinator)Fortuna Middle School  
Rachel Heavilin(History)Fortuna High School  
Beth Heavilin(Child/Family Inclusion Support)Humboldt Co. Office of Education  
Ethan Heifetz(Teacher - Grade 5)Lafayette School  
Delores Heil(Secretary)Casterlin School  
Hanne Heilmann(Secretary)South Bay School  
Hanne Heilmann(School Secretary)South Bay Charter School  
Eric Helms(Math)Fortuna High School  
Kelly Helms(Vocational Technology)Arcata High School  
Jeff Henderson(Trustee)So. Humboldt Unified School District  
Bambi Henderson(Business Manager/ Budget)So. Humboldt Unified School District  
Melissa Henderson(Superintendent's Secretary)So. Humboldt Unified School District  
Jason Henderson(Teacher)River's Edge Community Day School  
Tina Hendricks(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Val Henry(Librarian/Textbooks)Scotia Union School District  
Sandi Henry(Math Curriculum Resource Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Marie Hensen(Attendance Clerk)Arcata High School  
Ben Henshaw(English)Eureka Senior High School  
Laura Hernandez(Teacher of Deaf & Hard of Hearing Students)Humboldt Co. Office of Education  
Michelle Hernandez(Teacher- grade 3)Norman G. Ambrosini School  
Bridgett Hernandez(Teacher - Grade 3)Lafayette School  
Maria Herrera(Preschool Intructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Danny Herrera(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Carmen Herrera(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Deanna Herrera-Thomas(Psychology)Redwoods Community College District  
Sean Herrera-Thomas(Assistant Professor, English)Redwoods Community College District  
Mark Hertz(English)Six Rivers Charter High School  
Mark Hertz(Teacher, Landscape Design)Humboldt Co. Office of Education  
Amber Hetticher(Trustee)Redwood Preparatory Charter School  
Sherri Hicks(Language Arts/English)Hoopa Valley High School  
Angela Hietala(Teacher - Grades K, 1 & 2)Peninsula Union School District  
Diana Hight(RLA Curriculum Resource Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Greg Hildebrand(Science)Arcata High School  
Ken Hill(Maintenance/Transportation)Scotia Union School District  
Chris Hill(Psychologist)Jacoby Creek Charter School District  
Chris Hill(Psychologist)Humboldt Co. Office of Education  
Annelia Hillman(Trustee)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Christine Hills(Assistant Business Manager)Coastal Grove Charter School  
Bonnie Hilton(Speech Teacher)Rio Dell School District  
Bonnie Hilton(Speech Therapist)Scotia Union School District  
Jody Himango(Science/Reading & Math Enrichment)McKinleyville Middle School  
Kim Hindley(Instructional Aide)Ferndale High School  
Dani Hinrichs(Teacher - Reading Intervention)Lafayette School  
Keenan Hinz(Trustee)Green Point School District  
Jessica Hobba(Teacher - Grade 8)Sunny Brae Middle School  
Alison Hodges(Foundations Teacher)Academy of the Redwoods  
Paul Hoerl Souza(Associate Principal)Pacific Union School District  
Joanne Hoffard(SDC Teacher (Grades 3-5))Hoopa Valley Elementary School  
Steve Hoffman(Science)McKinleyville High School  
Jim Hogan(Head Custodian)Arcata High School  
Jeff Hogue(Biology)Redwoods Community College District  
William D. Hole(Construction Technology)Redwoods Community College District  
Donny Holiman(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Nicole Holland(Teacher - Grade 2)Alice Birney School  
Liana Hollar(ELL Teacher)Fortuna Middle School  
Liana Hollar(Teacher - ESL)South Fortuna Elementary Sch.  
Judy Hollifield(Principal Account Technician)Humboldt Co. Office of Education  
MacDonell Holly(Teacher - Music)Fieldbrook School District  
Calisa Holm(Teacher - Grades 7 & 8)Pacific Union School District  
Kari Holmberg(Teacher - Grade 3/4)Freshwater School District  
Valerie Holmes(Payroll & Benefits)Fortuna Union High School District  
Daniel Holmes(Art)Fortuna High School  
Sarah Holmes(Teacher - English/Lang. Arts, Grades 7 & 8)Jacoby Creek Charter School District  
Daniel Holmes(Digital Media/FUHS)Humboldt Co. Office of Education  
Mollie Holmgren(Teacher - Grade 5)Eagle Prairie Elementary  
David Holper(English)Redwoods Community College District  
Monica Holt(After-School)Redwood Preparatory Charter School  
Debbie Holton(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Debra Holton(Special Education Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Carrie Holverson(Teacher - Grade 1)Freshwater School District  
Carrie Holverson(Teacher - Languages)Freshwater Charter School  
Kathleen Honsal(Associate Principal)Eureka Senior High School  
Cynthia Hooper(Art)Redwoods Community College District  
Barbara Hooper(School Secretary)Pacific Union School District  
Lisa Hooven(Trustee)Blue Lake Union School District  
Tim Hooven(Trustee)McKinleyville Union School District  
Renee Hopper(Teacher - Grade 1)South Fortuna Elementary Sch.  
Brian Hopper(Science)Hoopa Valley High School  
Chelsea Hosford(Teacher - RSP)Lafayette School  
Rebecca Hoss(Teacher - SDC Grades 3 - 5)Dow's Prairie School  
Carmelita Hostler(Program Technician-Student Services )Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Liz Houghton(Aide/World of Work)Freshwater Charter School  
Susan House(Teacher - Grades 1)Dow's Prairie School  
Ed Houseworth(P.E.)Eureka Senior High School  
Travis Houseworth(Sr. Maintenance Craftsworker)Fortuna High School  
Patty Houx(Speech Therapist)Ferndale Elementary School  
Diana Howard(Vocational Tech)McKinleyville High School  
Diana Howard(Accounting, McKinleyville HS)Humboldt Co. Office of Education  
Jessica Howard(Assistant Professor, Nursing)Redwoods Community College District  
Lori Howatt(Librarian)Norman G. Ambrosini School  
Marcy Howe(Language Arts/Social Studies/Reading & Math Enrichment)McKinleyville Middle School  
Kirsten Howe(RST)Fortuna High School  
Amy Hubbard(Teacher - Grade 7)Sunny Brae Middle School  
Gary Huber(Maintenance/Operations/Athletics)Fortuna Elementary School District  
April Hubner(Teacher - Grade 3)Eagle Prairie Elementary  
Laura Huddleson(Student Transportation)Humboldt Co. Office of Education  
Jeweline Huddleston(Teacher - Grade 3)South Fortuna Elementary Sch.  
Inez Hudson(Cuisine specialist)Fieldbrook School District  
Larry Hudspeth(Behavior Analyst)Humboldt Co. Office of Education  
Christina Huff(Family Resource Coordinator)Redway School  
Jennifer Huffstetler(SDC teacher)Washington School  
Sara Huggett(Teacher - Grades 2 & 3)Garfield School District  
Sarah Hughes(Teacher - Grade 5)Alice Birney School  
Marny Hulbert(Teacher)Pacific View Charter School  
Lesley Hull(Teacher - Grade 2)Lafayette School  
Jessica Hummel(Teacher - Grade 3)Freshwater School District  
Lisa Humphrey(Cafeteria Supervisor)South Fortuna Elementary Sch.  
Gordon Hunt(Teacher 5-8)Mattole School  
Brian Hunter(Lead Mechanic)Northern Humboldt Union High School District  
Sherrie Hurst(Secretary)Arcata Elementary School  
Mark Huschle(Teacher - Grade 6)Pacific Union School District  
Susi Huschle(HROP Counselor/Coordinating Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Kimberly Hyde(Teacher - Grades 6 - 8)Orleans Elementary School