Last Updated:
Year | School | Coach | All - County |
---|---|---|---|
1975/76 | Eureka High School | Elizabeth Parrott | Pam Lake, Brenda Bowie (F) Roxie Ennes, Laura Ennes, Rayleen Neiva (E) |
1976/77 | Eureka High School | Elizabeth Parrott | Lori Yound, Sue Green, Marie Campbell (E) |
1977/78 | Deanna Burrows (F) | ||
1978/79 | Del Norte High School & Eureka High School | Sharon Wold & Elizabeth Parrott | |
1979/80 | |||
1980/81 | Sheri Burrows (F) | ||
1981/82 | McKinleyville High School | Sheri Burrows, Lisa Burrows (F) Dawn Ballatti (DN) | |
1982/83 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Mary Timmer, Teresa Rogers (DN) |
1983/84 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Stacie Hartwick, Leslie Epperson (DN) |
1984/85 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Stacie Hartwick, Christie Cholwell, Petra Schaffer, Rena Lopez (DN), Cindy "Bradley" Skrien (McK) |
1985/86 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Sandy Wetzel, Pam McCovey, Tanya Nevarez (DN) |
1986 NCS "Class A" Volleyball Champions: McKinleyville, Coach Unknown, Team Members: TBA | |||
1986/87 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Rupal Patel, Dawn Caldwell, Sabrina Martin (DN) |
1987/88 | Rupal Patel, Michele White (DN) | ||
1988/89 | Eureka High School | Rupal Patel, Leah Lee (DN) | |
1989/90 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Jennifer Anderson, Roxanne Holbrook, Heather Durham, Tracy Jackson (DN) |
1990/91 | Del Norte High School & Eureka High School | Debbie Lorenzi | Jennifer Anderson - MVP, Heather Durham, Samantha Jones, Lori Ridgeway (DN) |
1991/92 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Jennifer Anderson - MVP, Cheri Pittsgardern, Sacha Tomasini (DN) |
1992/93 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Jennifer Anderson - MVP, Sacha Tomasini, Brooke McClure, Megan Lesina, Sahalie Gillispie (DN) |
1993/94 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Sacha Tomasini - MVP, Kalilan Terry, Megan Ferguson (DN) |
1994/95 | Eureka High School & Del Norte High School | LaBolle & Debbie Lorenzi | Megan Ferguson, Brenda Edwards, Suntayea Steinruck, Dominque Mitchell (DN) Sarah Bingham (E) Sara Ash (A) Kristina Beard (McK) |
1995/96 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Brenda Edwards - MVP, Megan McMillan, Katie Chilcott (DN) |
1996/97 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Megan McMillan - MVP, Jeremi Ruiz, Christy Vanderpool (DN) Maire Hendrickson, Jemmifer Vinum (A) Anne Bird, Trish Wiese (McK) Vanessa Hunter (E) Michele Larsen (F) |
1997/98 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Megan McMillan - MVP, Christy Vanderpool, Danielle Martinelli (DN) Sara Geyer, Danielle Smith (A) Vanessa Hunter, Christy Johnson (E) Kelly Iorg, Michelle Olson (McK) |
1998/99 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Danielle Mortenilli - MVP, Jessie Magill, Janele Puente (DN) Danielle Smith, Julie Vinum (A) Katie Molter, Jovonnie Kurtz (E) Elena Manara (McK) Jennifer Calkins (F) |
1999/00 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Jessie Parott - MVP, Rande Nelson, Jessica Murry (DN), Jessica Vinum, Autumn Brown (A), Mary Carter, Alisha Hunter (E), Cara Poff (McK) Joanna Nieto (F) |
2000/01 | Eureka
High School
Del Norte High School |
Wendy Riggs
Debbie Lorenzi |
Jessica Murray - MVP, Kristin Murray, Sonya Reynolds (DN) Andrea Townsend, Mary Carter, Connie Radford (E) Linsey Payne, Michelle Laurendeau (A) Lindsey Iorg, Kali Wunner (McK) Joanna Nieto (F) (See Times-Standard Story) |
2001/02 | Eureka
High School Del Norte High School |
Wendy Riggs Debbie Lorenzi |
Kristin Murray - Co-MVP, Shawna Duncan, Petra Lorenzi (DN) Fara Matthews - Co-MVP, Jenna Koch, Jessica Borges (E) Randi Larkin, Velerie Ziemer (McK) Amanda Stevens (A) Brandi Baldridge (F) |
2002/03 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Kristin Murray - MVP, Shawna Duncan, Kristin Murray, Peta Lorenzi (DN) Jessica Borges, Talese Bleything (E) Megan Gann Amy Hunt (A) Jennifer Larson, Cheri Christian (McK) Malissa Throssel (F) |
2003/04 | Eureka
High School
Del Norte High School |
Wendy Riggs
Debbie Lorenzi |
Petra Lorenzi - MVP, Ashley Webster, Stephanie Freeman (DN) Gina Sund, Talesa Bleything, Katelyn Guild (E) Katie Abrahamsen, Julie Wright (A) Alex Iorg (M), Marissa Ehret (F) |
2004/05 | Del Norte High School | Debbie Lorenzi | Petra Lorenzi - MVP, Ashley Webster, Stephanie Freeman (DN) Shauna Strickland (E) Rachel Harris (F) Ashley Curry, Alex Iorg (McK) Julie Wright, Erin McCann (A) |
2005/06 | Del Norte High School |
Megan Curtis | Ashley Webster - MVP, Kelsy Hintz, Rebecca Cink, Katelyn
O'Brien (DN) Ashley Curry, Alex Iorg, Courtney Cuffee (McK) Karlee Shwaika,
Katelyn Guild (E) Tambra Bleything (A) Rachel Harris (F) Eureka Reporter Story |
2006/07 | Del Norte High School | Megan Curtis | Maren Grove - Co-MVP (A) Deja Hartwick - Co-MVP, Kelsey Hintz, Lauren Godla (DN) Courtney Cuffee, Britney Edge (McK) Hannay Cory, Jaime Sterling (E) Jackie Martin (F) Eureka Reporter Story |
2007/08 | Del Norte High School | Megan Curtis | |
2008/09 | Del Norte High School | Jaclyn Hadfield - Co-MVP, Tabitha Hillman, Krista Haban Ashley
Owen, Katie Rinkevicz, Kaylie Rook, Kristen DeBacker (DN) Caryn Romanini,
Jocelyn Grondalski, Jessyca MacMullin, Laila Johnson (McK) Jordan Jackson -
Co-MVP. Megan Kleckner, Taylor Haulk (E) Hannah Jones, Amy MacMillian, Sara
Johnson (F) Bethany Fraga, Amanda Nicalai (A) Times Standard Story Eureka Reporter Story Times-Standard Story 2 |
|
2009-10 | Del Norte High School | Kristen Debacker - MVP, Lexi Nelson Paula Rhodes (DN) Jordan
Jackson, Taylor Haulk (E) Jocelyn Grondalski, Kaila Hohnson (McK) Amy McMillen
(F) Julie Leong (A) Times Standard Story |
|
201-11 | Mckinleyville High School |
Sarah Johnson - MVP
(F), Kaila Johnson, Jocelyn Grondalski, Amanda Kunst, (McK), Vanesa Alexandre,
Keirstyn Anderson, (Dn), Tess Armstrong, Carli McFarland, (E), Julie
Leong (A) |
|
YEAR | School | Coach | All County |
---|---|---|---|
1975/76 | |||
1976 NCS "Class A" Champions Ferndale, Coach Unknown, Team Members: TBA | |||
1976/77 | Liz Ausiello (SF) | ||
1977/78 | |||
1978/79 | South Fork | Sue Smith | Gina Madsen (SF) |
1979/80 | Mary Bushnell, Liz Ausiello (SF) | ||
1980/81 | |||
1981/82 | |||
1982/83 | St. Bernard | Jacobs | Sherry Senffner (SB) |
1983/84 | St. Bernard | Jacobs | Staci Tirado (SB) |
1984/85 | St. Bernard | Jacobs | Staci Tirado (SB) Theresa Riley (SF) |
1985/86 | St. Bernard | Jacobs | Hamlin Nord, Martha Faulkner (SB) |
1986/87 | McKinleyville | Janay Bainbridge (SF) Jeannie (Davis) Japp (ST) | |
1987/88 | McKinleyville | Janay Bainbridge (SF) | |
1988/89 | Southern Trinity | Larry Preston & Jan Meyer | Debbie Templeton, Anna McCray (SF) Tina Lichens (ST) |
1989/90 | Southern Trinity | Larry Preston & Jan Meyer | Jennifer Allor, Theresa Campbell (SF) Tina Lichens, Rachael Johnson (ST) |
1990/91 | McKinleyville | Sherry Bainbridge, Kelly Wood, Keri Rocha (SF) Janine Fleming (ST) | |
1991/92 | South Fork | Tom Olsen | MVP - Kelly Wood, Keri Rocha, Sherry Bainbridge (SF) |
1992/93 | South Fork | Tom Olsen | MVP - Sherry Bainbridge, Sheri Templeton, Lisa Todd (SF) |
1993/94 | St. Bernard | Michele Brisack | MVP - Alexis Viegas, Lindsay Shamp, Mary Bresnan (SB) Julie Jorgensen (Fer) Lisa Givins (SF) Gina Chester, Shannon Bowman (ST) |
1994/95 | St. Bernard | Michele Brisack | Mandy McCollister, Becky Preston, Mary Bresnan (SB) Honalee Fiescler, Julie Thomas (SF) Kristy Madison (Hoopa) Cori Carpenter (ST) |
1995/96 | South Fork & St. Bernard | Tom Olsen & Allen Brisack | MVP-Honalee Fieseler, Julie Thomas, Elly Hollis (SF) Terra Bartlett (ST) Allie Justin, Mary Bresnan (SB) Lisa Moore (H) Sabrina MacDonald (Fer) |
1996/97 | St. Bernard | Matt Reiter | MVP - Becky Preston, Tena Dennis, Stephanie Justin, (SB) Michele Crlenjak (Fer) Heather Calvosa, Jessica Groat (H) Mandi Paine, Julie Thomas (SF) Stacy Philbrick (ST) |
1997/98 | Hoopa & South Fork | Vicki Kurtz & Janay Twitchell | Jamie Bensky - MVP, Ryan Colegrove, Becky Davis, Susan O'Gorman (H) Leah Cherry, Kelly Givins, Meaghann Vetter (SF) Daniela Graciano, Beth Quinell (SB) Nicole Hetrick, Sparkle Rogers (ST) Emmy Becker (Fer) |
1998/99 | South Fork | Tika Hurtado - MVP, Kelly Kroug (H), Amber Jensen, Staci Scott, Cheryl August (SF) Katie McNamara, Claire Burke (SB) Raina Parrott (ST) Makaela McKenzie (Fer) | |
1999/00 | Southern Trinity High School | Mary Zinselmier | Raina Parrott - C0-MVP, Britany Bates, Kourtney Sheldon (S.Trinity), Staci Scott - Co-MVP, Tonya Early (SF), Molly O'German, Leah Brazil (H), Maureen Maher (St. B) Candance Powers (Fer) |
2000/2001 | Southern Trinity High School | Mary Zinselmier | Raina Parrott - Co-MVP, Britany Bates, Kristen Kiser (S.Trinity) Tonya Early - Co-MVP, Haylie Bryant (SF) Kelly Davy, Lisa Yancheff (St.B) Molly Morrill (Fer) Sandi Wallace (H) (See Times-Standard Story) |
2001/02 | Southern
Trinity High School
St. Bernard |
Mary
Zinselmier
Cal Bingham |
Lisa Yancheff - Co-MVP, Erin Ponte, Amanda Ayala (St. B) Kristen Kiser - Co-MVP, Emilie Menard (S. Trinity) Amanda Dickson, Anjelina Marquez (H) Sara Moore (SF) Deseris Kauffman (Fer) |
2002/03 | St. Bernard | Cal Bingham | Francesca Tedoldi - MVP, Kelly Morris (Fer) Nicole Morgenstern, Erin Ponte, Amanda Ayala (St.B) Amanda Dickson, Shalene Baldy (H) Emilie Menard (S. Trinity) Kay August (SF) |
2003/04 | Southern Trinity High School | Mary Zinselmier | Fallon Jackson - MVP, Brittany Bowen, Marie Gaylord
(ST) Alissa Stvinski, Margaret Leonardi (Fer) Nacy Davis, Emily Irwin (St.B)
Jena Marshall (H) Saundra Paup (SF) (See Times-Standard Story) |
2004/05 | Southern Trinity High School | Clint Maybee | Jennie Jackson - MVP, Kalyn Parrot, Caitlyn Canale (ST) Nancy Davis, Erika Chase (H) Margaret Leonardi, Cailin Garber (Fer) Emily Erwin (St.B) Saundra Paup (SF) |
2005/06 | Southern
Trinity High School
Hoopa High School |
Clint Maybee
Tony Mattz |
Jennie Jackson - Co-MVP, Kalyn Parrot, Caitlyn Canale
(ST) Karmen McCovey - Co-MVP, Ericka Chase, Brittany Vigil (H) Sydney Soos,
Michaela Redner (St.B) Stephanie Nelson, Adrienne Green (Fer) Saundra Paup
(SF) Eureka Reporter Story Hoopa Team: Karmen McCovey, Erica
Chase, Brittany Vigil , Melissa Davis, Jessica Mitchell, Wendy Rojas, Star
Gibbens, Fawn Bussell, Rena Gibbens |
2006/07 | Southern Trinity High School | Clint Maybee | Kalyn Parrott - MVP, Megan Keener, Grace Grimes (ST) Natalie Carpenter, Star Gibbens (H) Michaela Redner, Crystal Carpenter (StB) Jerilyn Grinsell (Fer) Tara Sutherland (SF) Eureka Reporter Story |
2007/08 | St. Bernard
Hoopa High School |
Heidi McLaughlin
Tony Mattz |
Naomi
Ames - MVP, Jessica Ammon, Natalie Carpenter (H)
Hoopa Team: Naomi Ames, Alauna Nulph, Jessica Ammon, Natalie Carpenter Stormy Blake, April Davis, Taracina Obie, Francis Jones, Chelsia Hostler, Misquits Risling, Pateshia Ferris, Rachelle Duncan,Tasha Baldy |
2008/09 | Southern Trinity High School | Hayler Lavassure - MVP, Mercy Grimes, Ester Grimes (ST) Rachlene Reed, Stormy Blake, Marti Attebury, Sara Lewis (H) Kelsy Stillwell, Jennifer Fernandez, Amber Early (SF) Danielle Jackson, Paige Shipley, Gaby Durrett (Fer) Brittany Borges, Jerika Sousa (St.B) | |
2009/10 | Southern
Trinity High School
Hoopa High School |
Rachine Reed - Co- MVP, Winter Nelson, Sara Lewis (H)
Kaira Hermes - Co - MVP, Mercy Grimes, Desiree Powell (ST.) Jenna
Pedrotti, Gaby Durrent (Fer) Gillian Bryson, Taylor Reed (St.B) Laura
Fernandez, Shasta Carr (SF)
Hoopa Team: Rachine Reed , Winter Nelson, Sara Lewis,Abigail Ammon, Macy Matilton, Darion Ferris, Jennette Patino, Ashley Masten, Shantae Kneeland, Lashaun Reed, Marti Attebury, Gina Willson |
|
2010-11 | Southern Trinity High School |
Hayley LaVasseur -
MVP, Mercy Grimes, Desiree Powell (ST), Miranda Storre, Shasta Carr (SF)
Amber Earley (Fer) Gillian Bryson (St.B) Ashley Masten, Sara
Lewis (H) |