HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Elizabeth Kadle(Teacher - Grades 4 & 5)Fieldbrook School District  
Tara Kajtaniak(English & Reading Development)Fortuna High School  
Cristine Kalpakoff(Secretary/Library Tech )Jack Norton Elementary School  
Cristine Kalpakoff(Secretary/Library Tech)Weitchpec School  
Neil Kalson(Culinary Arts)Arcata High School  
Debra Kamberg(Secretary)Pine Hill School  
Julie Kami(District Nurse)Fortuna Elementary School District  
Michele Kamprath(GATE Coordinator)McKinleyville Union School District  
Tanee Kane(Attendance Secretary)Hoopa Valley High School  
Mitch Kane(Teacher)Pacific Coast High School  
Ashley Kane(Library System Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Mitch Kane(Athletic Director)Arcata High School  
Anna Kanouse-Tempelaere(Homeless Youth Case Worker)Humboldt Co. Office of Education  
Barbara Kapitan(Teacher - Special Education)Eagle Prairie Elementary  
Michael Kauffmann(Grant Coordinator)Fortuna Elementary School District  
Jennifer Kaufholz(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cindi Kaup(Regional Lead, CPIN Region 1)Humboldt Co. Office of Education  
Rod Kausen( History & Psychology, Athletic Director)Fortuna High School  
J'Anne Kausen( ELL Coordinator)Norman G. Ambrosini School  
J'Anne Kausen(Teacher- ELL)Toddy Thomas School  
Crystal Kawamura(Secretary)Eureka Senior High School  
Lindsey Keenan(Trustee)Green Point School District  
Michael Keener(Teacher- Opportunity Class)Toddy Thomas School  
Aimee Keiser(Occupational Therapist)Humboldt Co. Office of Education  
Brittney Keka(Childrens' Center Teacher)Ruby H. Winzler Children's Center  
Alyssa Kell(Science)Arcata High School  
Alyssa Kell(WIOA Coordinator/TPP)Northern Humboldt Union High School District  
Ryan Keller(Learning/Library Media Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Marianne Keller(Administrator)Trillium Charter School  
Alaina Kelley(Teacher - Grades 4 - 6)Garfield School District  
Matt Kelley(Independent Study)East High School  
Johnson Kelly(Behavioral Support Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Joyce Kelly(District Secretary/Business Manager)Cuddeback Union School District  
Carrie Kelly(Teacher - HCOE Behavior Classroom)Humboldt Co. Office of Education  
Carrie Kelly(Teacher - Special Day Class)South Bay School  
Colleen Kelly(Nutrition Director)Trinidad Union School District  
Gabe Kelly(Teacher - Electives)Sunny Brae Middle School  
Joe Kencke(Teacher - Grade 1)Ridgewood School  
Lena Kendall(Teacher- 7/8 Science)Ferndale Elementary School  
Lena Kendall(Teacher-Math)Ferndale High School  
Kim Kendall(Teacher - Grade 3)Ross Hill School Site  
Michael Kennedy(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Michael Kennedy(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Roxy Kennedy(Registrar)Mattole Valley Charter Schools  
Lynette Kerr(Chief Business Official)Humboldt Co. Office of Education  
Heidi Kerr(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Shannon Kerr(Teacher - Tier II Intervention)Monument Middle School  
Pamela Kessler(Reading/English)Redwoods Community College District  
Jamie Kester(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Omar Khattab(Principal Alternative Education)Eureka Adult School  
Omar Khattab(Principal Alternative Education)Zoe Barnum High School  
Omar Khattab(Principal Alternative Education)Center For Independent Study  
Omar Khattab(Principal Alternative Education)Home and Hospital  
Omar Khattab(Athletic Director )Eureka Senior High School  
Bryan Kidd(Counseling Services Director)Winship Middle School  
Angela Kidd(Teacher - English Language Arts)Fuente Nueva Charter School  
Bryan Kidd(Counseling Services Director)Zoe Barnum High School  
Cindi Kiehn-Mola(Counselor)Fieldbrook School District  
Rachel Kieselhorst( Teacher - Resource Grades 5-8)Toddy Thomas School  
Joshua Kieselhorst(Teacher - Special Day Class)Grant School  
Jefferson Killingsworth(Teacher - History/Social Science)Eureka Senior High School  
Pam Killoran(Office/Staff Assistant)Union Street Charter School  
Min Kim(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Craig Kimball(Principal/Special Education Director)River's Edge Community Day School  
Craig Kimball(Special Education Director)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Craig Kimball(Principal)Two Rivers Community Day School  
Marca Kime(Foster Youth Data Technican)Humboldt Co. Office of Education  
Tony Kimura(Teacher - Grades 6,7,8)Blue Lake Union School District  
Emily Kinder(Teacher - Grade 3)Grant School  
Mandi Kindred(Trustee)Blue Lake Union School District  
Arnold King(PE, Health)Northcoast Preparatory Academy  
Debra Kingshill(Coordinator of Personnel Services)Humboldt Co. Office of Education  
Shawn Kingstrom(Teacher - Grade 3)Arcata Elementary School  
Paul Kinsey(Construction Technology)Redwoods Community College District  
Karissa Kinyon(Teacher - Grades TK/K)Arcata Elementary School  
Nancy Kinziger(Dietitian/Nutrition Education Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
William Kirchman(Intervention Aide)Redwood Preparatory Charter School  
Maureen Kiritsy(SDC/RSP)Arcata High School  
Ruth Kirkpatrick(Accounts Payable/Cafeteria/Insurance)So. Humboldt Unified School District  
Natalie Kiser(Teacher- Grade 5)Fortuna Middle School  
Suzie Kison(Resource Teacher)Pacific View Charter School  
Rick Kistler(Maintenance/Landscape supervisor)Kneeland School District  
Reid Kitchen(Social Science)Six Rivers Charter High School  
Clifford Kitts(Independent Study Teacher - Grades K - 12)Osprey Learning Center  
Lisa Klar(Teacher - Grade 6)McKinleyville Middle School  
Daniel Klein(Teacher - Kindergarten)Pacific Union School District  
Lindsey Kleiner(Agriculture)Fortuna High School  
Eileen Klima(Student Assistance Counselor)Arcata High School  
Ken Klima(English)Tsurai High School  
Ken Klima(English)McKinleyville High School  
Jennifer Knight(Trustee)Northern Humboldt Union High School District  
Jenny Knox(Teacher - Grade 3)Morris School  
Cary Knudson(Teacher - Resource)South Bay School  
Stephanie Koch(Trustee)Ferndale Unified School District  
Angela Kochiyama(Intervention/Remediation)Fieldbrook School District  
Dorian Koczera(Math)Six Rivers Charter High School  
Dorian Koczera(Math)Arcata High School  
Hailey Kopf(Teacher - Grade 1)Norman G. Ambrosini School  
Erik Kramer(Physics)Redwoods Community College District  
Carla Kraus(Teacher - Kindergarten)Grant School  
Shannon Kresge(Science)Arcata High School  
Brigitte Kubacki(Trustee)Green Point School District  
Joe Kubala(Custodian Crew Leader)Eureka Senior High School  
Jennifer Kubik(Teacher TK, K 1, 2)Casterlin School  
Kenji Kudo(Teacher - Resource)Eureka Senior High School  
Dustin Kuehn(Teacher - Math)Eureka Senior High School  
Rosemary Kunkler(Elementary School Secretary)Lafayette School  
Vicki Kurtz(English/Composition Teacher )Hoopa Valley High School