HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Jennifer Fairbanks(Principal)Humboldt Co. Office of Education  
Julie Fanucchi-Landry(Teacher - Grade 5)Washington School  
Jessica Farley(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Jourdan Farmer(Elementary School Secretary)Washington School  
Roberta Farrar(Nursing)Redwoods Community College District  
Mindy Fattig(Director)Humboldt Co. Office of Education  
MIchelle Faulk(Teacher - Grades 3, 4 & 5)Casterlin School  
Deena Faull(Counselor)Arcata High School  
Corinne Fearrien(Teacher - Grades K, 1 & 2)Bridgeville School District  
Paul Feist(Technology Coordinator)Pacific Union School District  
Rypley Feldman(Secretary)Redway School  
Camille Fellion(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer Femenella(English)East High School  
Anne Fenimore(Preschool Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Crystal Fennell(Teacher - Grade 6)Toddy Thomas School  
Brooke Ferandell(Kindergarten Teacher )Trinity Valley Elementary School  
Ursula Ferguson(Teacher - Grade 2)Lafayette School  
Kelly Fernandes(Spanish)Arcata High School  
Sharon Ferreira(Teacher - T-Kindergarten)Norman G. Ambrosini School  
Maile Feuerman(Trustee)Hydesville School District  
Ahn Fielding(Director, Human Resources)Redwoods Community College District  
Bryce Fields(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Audrea Filbey(Teacher - Grade 2)Ridgewood School  
David Filippini(Teacher)Pacific Coast High School  
Dave Filippini(Social Studies)Arcata High School  
Missy Filomeo(District Technology Systems Operator)Eureka City Schools, A Unified District  
Josephine Finen(Resource Specialist)Agnes J. Johnson School  
Josephine Finen(Resource Specialist)South Fork High School  
Josephine Finen(Resource Specialist)Osprey Learning Center  
Kathy Finlay(Resource Specialist)Northcoast Preparatory Academy  
Bob Fiock(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Tammy Fish(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jennifer Fisk-Becker(Teacher - Grade 5)Ferndale Elementary School  
Thomas FitzMaurice(Teacher - Kindergarten)Jacoby Creek Charter School District  
Lia Flammino(Teacher - Kindergarten)Pine Hill School  
Nancy Flannery(Professional Development Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Charla Fleming(Attendance Clerk)McKinleyville High School  
Ron Flenner(Dean of Students)Pacific View Charter School  
Lindsey Flores(School Social Worker )Ferndale Elementary School  
Emily Florian(Resource Specialist)Pacific Union School District  
Mary Flowers(Teacher - English Language Intervention )Alice Birney School  
Tina Floyd(Trustee)Maple Creek School District  
Nicole Folger(Teacher - Grade TK)Pine Hill School  
Joel Fonner(Maintenance)Jacoby Creek Charter School District  
Cassie Fontaine(Teacher - Grade 6)Monument Middle School  
Evan Fontaine(Teacher - P.E.)Pacific Union School District  
Sheila Forbes(Teacher - Grade 4)Lafayette School  
Hart Ford(Teacher - Science/Math)Winship Middle School  
Mary Dawn Ford(Secretary, Principal)McKinleyville High School  
Merritt Ford(Director of Maintenance & Operations)Northern Humboldt Union High School District  
Brandy Fordin(Superintendent's Secretary)So. Humboldt Unified School District  
Danielle Foreman(Teacher - Grade 2)Pacific Union School District  
Sara Fores(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Nancy Forrest(Teacher - Grade 5)Union Street Charter School  
Vanessa Fouquette(Budget Technician)So. Humboldt Unified School District  
Jennifer Fowler(Teacher - Special Day Class)Eureka Senior High School  
Sarah Fox(Teacher - Grade 3)Pine Hill School  
Kaylyn Fox(Student Services Coordinator)Washington School  
Monica Francis(Intermediate Account Technician/ District A/P Auditor/ Deposits)Humboldt Co. Office of Education  
Jason Francis(Teacher - Grade 3)Pacific Union School District  
Brooks Franklin(Teacher - Math)Eureka Senior High School  
Elizabeth Franklin(Assistant Principal Middle School)Winship Middle School  
Valerie Franklin(School Psychologist)Arcata High School  
Erik Fraser(Graphics and Communications Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Margaret Fraser(Teacher - Grade 1)Fuente Nueva Charter School  
Jason Fredrickson(Automotive Mechanic)Northern Humboldt Union High School District  
Sarah Fredy(Teacher-Grades K, 1 & 2)Peninsula Union School District  
Malia Freedlund(Teacher - Grades 3-8)Mattole School  
Andrew Freeman(Social Science / Site Administrator)Northcoast Preparatory Academy  
Aaron Freeman(Teacher - Social Science/Eng Lang Arts)Winship Middle School  
Eydi French(Student Transportation Lead)Humboldt Co. Office of Education  
Philip Freneau(ECE/Del Norte)Redwoods Community College District  
Nancy Frey(Childrens' Center Teacher)Ruby H. Winzler Children's Center  
Judy Freyslaben(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kimberly Frick(Trustee)Orick School District  
Jessica Frisk(Teacher- Math)Ferndale High School  
Meghan Froloff(English)Six Rivers Charter High School  
Nancy Frost(Trustee)Garfield School District  
Patti Fuentes(Teacher - Grade 5)Alice Birney School  
Jeannie Fulton(Accounts Payable)Fortuna Union High School District  
Bill Funkhouser(TOSA, North Coast Arts Integration Project)Eureka City Schools, A Unified District